vineri, 4 noiembrie 2016

Poeţii

Eu las cuvintele să se aşterne pe hârtie
Aşa cum vor ele,
Şi nu e prea bine.

Aş vrea să pot scrie tot ce gândesc
Dar e prea mult tot ce trăiesc.

Şi pun stăpânire pe tot ce e bun,
Pe tot ce e frumos,pe tot ce e pur.

Şi chiar nu contează ceea ce tu simţi
Când orice dispare ,noi ,trebuie să fim cuminţi.

Atâta gălăgie şi totuşi e pustiu
Când soarele adoarme,
Noi abia atunci ne trezim.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu